İletişimde Akıllı Çözümler İçin Doğru Yerdesiniz...

Telefon Santral
Telefon Santral

TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ

Telefon kayıt sistemleri geçmişte yalnızca çağrı merkezleri ve finansal kuruluşların çok büyük maliyetlerle sahip olunan sistemlerdi, günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve insanların daha çok telefon ile konuşmaları neticesinde tüm sektörler telefon kayıt sistemlerine ihtiyaç duymaya başladı. TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ Günümüzde artan çağrı merkezleri internet üzerinden alış verişin yaygınlaşması büyük firmaların müşterilerine daha iyi hizmet götürebilmek için müşteri odaklı oluşturdukları telefondan destek hatları ile birlikte telefonla yapılan işlemlerin her gün daha da artması ile telefon kayıt sistemlerinin önemi artmaktadır.

Telefon kayıt sistemlerine duyulan bu ihtiyaç karşısında, Teknikom'un geliştirdiği VR serisi ses kayıt cihazları Türkiye'de ses kayıt sektöründe yeni bir çığır açtı. Tasarımı ve üretimi Teknikom tarafından gerçekleştirilen bu cihazlar, bilgisayara entegre çalışması ile maliyetleri oldukça düşürmüştür, 2 kanaldan 80 kanala kadar ses kaydı yapabilen bu cihazlar, en küçük işletmelerden orta-büyük işletmelere kadar hitap eden geniş bir ürün yelpazesi oluşturmaktadır.

İşletmelerin telefon kayıt sistemleri ile telefon görüşmelerini kayıt etmeleri için dört temel neden var:

1. Müşteri İlişkilerini Geliştirmek:

TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ

Birçok işletme bünyesinde öncelikli görevi müşteri ilişkileri olan çalışanlara istihdam sağlar. Genellikle telefon bu ilişkilerin düzenlenmesinde kullanılan en önemli iletişim aracıdır. Bireysel hareketler tüm firmanın müşteri gözündeki yerini etkileyebilir.

Müşteri servislerinde telefon görüşmelerinin en önemli yararı, çalışanların deneyimlerini birbirleri ile paylaşmalarını sağlamasıdır. Genellikle telefon, müşterinin işletme ile tanışmasını sağlayan tek araçtır. Bu anlamda müşteri hizmetlerinde çalışanların deneyimlerini birbirleri ile paylaşmaları daha da büyük önem kazanmaktadır.

Telefon görüşmelerinin kayıt edilmesinin diğer bir faydası da işletmecinin çalışanların performansını ölçmesini sağlamasıdır.

Telefon kayıt sistemleri yeni çalışanlar için de faydalıdır. Kayıt edilmiş sesleri dinleyerek daha hızlı bir şekilde eğitimlerini tamamlamaları ve iş başına geçmelerini sağlayabilir. Karşılaşılabilen problemlerin telefon ses kayıtlarından sorunlara daha hızlı çözüm bulunması sağlanabilir.

2. İşlemleri Kayıt Etmek :

Birçok kişi telefon üzerinden çok önemli işlemler gerçekleştirir, sipariş verir. Aşağıdaki sebeplerin herhangi birinden dolayı telefon kayıt sistemleri ile telefon ses kaydını almak gerekli olabilir.

TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ

Doğrulama – Telefon kayıt sistemleri ile alınan bir ses kaydı sayesinde üzerine konuştuğunuz detayları kolaylıkla yazılı hale getirebilirsiniz. Her şeyi hatırlamak ya da not etmek zorunda kalmazsınız. Telefon kayıt sistemleri, yapılan görüşmelere dönüp yanlış anlamaları ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

 


TELEFON KAYIT SİSTEMLERİAnlaşmazlıkların Çözümü - Mutlaka hepimizin başından geçmiştir. Telefonda verilen siparişle gelen malın farklı olduğu söylenmiştir. Büyük çoğunluğumuz her türlü durumda müşterinin haklılığını savunuruz ancak bu prensip elinizde kanıt yoksa maddi kayıplardan müşteri kaybına kadar büyük kayıplara yol açabilir.

Eğer işletme bir hata yapıyorsa kötü sonuçlar doğurmadan nedenleri araştırılabilir, işlemleri kayıt altına almak hızlı bilgiye ve orijinal siparişe tekrar dönüşe olanak sağlar. Eğer hata işletmeden kaynaklanmıyorsa telefon görüşmelerinin kaydı sizi pahalı bedeller ödenmesinden korur ve adınızın lekelenmesini önler. Eğer kayıt yapılmazsa elinizde somut veri olmadan sorunu çözmeye çalışırsınız.

 

TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ

Görüşmeleri Meslektaşlarınız ile Paylaşmak - Eğer en büyük müşteriniz ile çok ciddi bir görüşmeyi yeni bitirmişseniz ve detayları meslektaşlarınızla veya bir çalışanınızla paylaşmak isterseniz, ses dosyasını e-posta ile göndermek bunun en etkili ve kolay yoludur. Görüşme kaydının tutulmaması durumunda ise aklınızda kaldığı kadarını paylaşarak daha etkin bir çalışma ve bilgi paylaşımı söz konusu olamaz.

 

 

3. Telefon Giderlerini Kontrol Altında Tutmak:

TELEFON KAYIT SİSTEMLERİ

İşletmelerde telefon giderleri büyük bir kayıp olarak göze çarpmaktadır. Düzensiz ve gereksiz aramalar bu giderlerin temelini oluşturmaktadır. Maalesef telefon kullanımında eğitimsiz olan kullanıcılar da büyük kayıplara neden olurlar. Faturalarda tespit edilen aramaların içeriği bilinemediği için çözüm bulmak da güçleşmektedir. Telefon kayıt sistemleri ile telefon görüşmelerinizin kaydı, gereksiz, düzensiz aramaların ve eğitimsiz kişilerin tespitinde kullanılabilir ve bu tarz gereksiz giderlerin önüne geçilebilir. Ayrıca telefon görüşmelerinin kayıt edilmekte olduğunun çalışanlar tarafından da bilinmesi otokontrol sağlar.

4. Güvenliği Arttırma ve Suiistimallerden Sakınma:

Pek çok işletme bazı çalışanların kötü niyetli faaliyetleri nedeniyle büyük zararlara uğramaktadır. Telefon görüşmelerinin kayıt altına alınması şirket bilgilerinin sızdırılması ve amaç dışı kullanımı engellemek için en kesin çözüm yöntemidir.

Finans kuruluşları, kamu kurumları, itfaiye, acil servisler, sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmalar, sigorta acenteleri ve danışmanlık firmaları telefon ile yaptıkları görüşmelerin hassasiyeti sebebiyle telefon görüşmelerini kayıt etmelidirler.

myLOG Ürün Broşürü İçin Tıklayınız.

Ücretsiz Keşif Formu

Yetkili Adı - Soyadı *
Telefon *
E-mail *
Teknik Destek İstiyorum
Bilgi İstiyorum
Güvenlik Kodu *
Güvenlik Kodu
Mesaj *

Flash Player Yüklemeniz Gerekiyor.

Flash Player Yüklemeniz Gerekiyor.